Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler
Adana’da Gezilecek Yerler ;Türkiye’nin 01 plakalı ve en büyük 5. şehri olan Adana,  pamuk ve kebabın başkenti olarak bilinmektedir. 2 milyonun üzerinde nüfusa sahiptir. Seyhan Irmağı, şehrin başından sonuna kadar akar. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile birçok gezilecek ve keşfedilecek yerlere sahiptir. Gezilecek ve görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında Adana merkez yer almaktadır.

Adana Merkez Sabancı Camii

Sabancı Merkez Camiisi, 1998 yılında kullanıma açılmıştır. Türkiye Diyanet Vakfı’nın ve Sabancı Vakfı’nın ortaklaşa yaptırdığı bir camaiidir. Sabancı Merkez Cami’nin mülkiyet hakkı Adana Diyanet İşleri Vakfı’na aittir ve kullanım hakkı  da Adana İl Müftülüğü’ne devredilerek kullanıma açılmıştır. Seyhan Irmağı’nın kenarında, görkemli bir yapıya sahip, 6 minareden oluşmuştur. Sabancı Camiisi 32 metre çapında kubbesi, sekiz fil ayağı üzerine oturtulmuş biçmde yapılmıştır. Kubbenin namaz kılınan yerden itibaren yüksekliği 54 metre kadardır. Camiide bulunan tüm hat eserleri; Hattat Hüseyin Kutlu tarafından yapılmıştır. Camiinin çinileri, klasik İznik çinisi tekniğinin kullanılmasıyla yapılmıştır. Kıble cephesinde bulunan dört adet pano, dünyanın en büyük cami panolarıdır.


Adana Ulu Camii

Bir diğer adıyla Ramazanoğulları Camii’dir. 16. yüz yıldan günümüze kadar gelmiş ve  günümüzde hala kullanılan, ibadet edilmekte olan Adana’nın eski camiilerinden biridir. 1988 yılında Sabancı Merkez Camiisi’nin yapılmasına kadar Adana’nın en büyük camiisi olma özelliğine sahipti.

1509 yılında, Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yaptırılmaya başlanmış, 1541 yılında Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından yapımı tamamlanmıştır. 1998  yılında yaşanan Adana Ceyhan depreminde hasar görmüş, 1998-2004 yılları arasında onarılarak tekrar ibadet için açılmıştır. Klasik Osmanlı Camiileri’nden farklı tarzda inşa edilmiştir. Kitle etkisi dikey olmayan Ulu Cami, Memluk ve Selçuklu üsluplarını yanstan mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Adana Gezi Tavsiyeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Whatsapp Telefon